DomůFinanceMinistr potvrdil: Domácnosti dostanou v roce 2023 elektřinu za letošní ceny.

Ministr potvrdil: Domácnosti dostanou v roce 2023 elektřinu za letošní ceny.

Date:

Nenechte si ujít

Jaký vliv má inflace na naše dluhy i úspory?

Inflace je bohužel nevyhnutelný jev, který ovlivňuje každého z...

Káně: pánové nebes

Káně, majestátní a ušlechtilí ptáci nebes, jsou symbolem síly...

Jakou velikost párty stanu zvolit nejen pro zahradní oslavu

Na současném trhu se můžete setkat s téměř nepřebernou...

Co změnila inflace na očekávaných tržbách e-shopů? Víme, do čeho nejvíce investují

Udržet si zákazníka i pro budoucí nákupy pomáhá podle...

Známe ceny levnějších a úspornějších procesorů AMD Ryzen

Začátkem ledna má výrobce uvést trio nových čipů pro...
- Komerční sdělení -časopis

Stát využije nařízení v obecném hospodářském zájmu.

Slovenské elektrárny poskytnou určitý objem elektřiny za cenu, na které se dohodly se státem v únoru v memorandu.
Zpečetění dohody brzdí neuspokojivá finanční situace společnosti.
K vyplácení finančních kompenzací v avizované výši je třeba schválení státního rozpočtu.
Ministr hospodářství Karel Hirman ujistil domácnosti, že za elektřinu budou platit stejně jako letos i po 1. lednu 2023. Stane se tak i bez podpisu smlouvy se Slovenskými elektrárnami.

Zároveň se nepotvrdily informace z článku Deníku E, že elektřinu koupí za tržní ceny Slovenský plynárenský průmysl a za nižší ji poskytne distributorům energie.

Ve smyslu memoranda
Mechanismus zajištění „přijatelné“ ceny elektřiny stojí na nařízení v obecném hospodářském zájmu.

Klíčovou roli v něm sehraje Slovenský plynárenský průmysl, který koupí elektřinu od Slovenských elektráren za stejných podmínek, na jakých se s nimi stát dohodl ještě v únoru v memorandu. Umožňovat to mají nejen přijaté platné zákony.

\“Všeobecný hospodářský zájem definuje podmínky dodávek a prakticky plně kopíruje dohodu z memoranda (se Slovenskými elektrárnami z února, pozn. Red.) a jaké stanovisko dala Evropská komise,\“ prohlásil Hirman.

Připomeňme, že předběžná dohoda říkala, že elektrárny měly prodat elektřinu v letech 2023 a 2024 pro domácnosti a zranitelné odběratele, které určí stát, za 61,2077 eura za megawatthodinu v úhrnném množství 6,15 terawatthodiny v průběhu roku. Objem se měl snížit o 0,03 terawatthodiny za každý měsíc, za který nebyl v provozu nový jaderný zdroj v Mochovcích.

Společnost řeší špatné výsledky
Hirman také informoval, že jednání o dodávkách elektřiny za podmínek, které definovalo memorandum z února, se zkomplikovala kvůli vývoji hospodaření Slovenských elektráren. Ve společnosti vlastní stát 34procentní podíl.

\“Základní problém, který máme všichni společně a který nás těží, je ten, že víme nejisto, že se letos nepodaří uvést do plného provozu třetí blok Mochovců, což vytváří enormní tlak na finanční situaci samotné firmy az toho vyplývající další konsekvence,\“ zdůvodnil.

Důvodem tedy nemá být záměr státu ptát od výrobce energie další daně. \“Nemáme celkovou dohodu o řešení situace,\“ pojmenoval jednu z příčin šéf resortu.

Situaci dokreslil čísly – firma měla mít ke konci října EBITDA (výsledek hospodaření před odečtením úroků, daní a odpisů) přes 400 milionů a realita byla ztráta 211 milionů.

Seriózní datum spuštění nového energetického zdroje Hirman říct nevěděl, ale uvádění do provozu podle ministra probíhá standardně a problémy nebyly zásadního charakteru. „Vyskytují se při jakémkoli spouštění podobných reaktorů ve světě,“ dodal.

Potřebují schválení rozpočtu
V případě podniků stát ceny nereguluje, ale chce poskytovat kompenzace. Další státní energetická pomoc je však navázána na schválení státního rozpočtu. Premiér v demisi Eduard Heger se na jeho kompromisní podobě včera dohodl s opoziční stranou SaS a hlasovat se má zítra.

Pokud by státní rozpočet neprošel, Hirman upozornil, že peníze mohou používat podle rozpočtového provizoria a vystačí „jen tak tak“ na vyplácení kompenzací pro dodavatele tepla a nepostačí na plyn. Ministr proto apeloval na poslance, aby rozpočet podpořili.

„Co se týče plynu, aktuální nařízení v obecném hospodářském zájmu nelze vydat vzhledem k tomu, že prostě nemáme jako ministerstvo k dispozici potřebný objem finančních prostředků k 1. lednu, jaký potřebujeme mít. I přesto, že jsou připraveny, ale vzhledem k podmínkám rozpočtového provizoria nemohou být použity,“ vysvětlil ministr.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek