DomůFinanceStát prý zasanuje drahou elektřinu přes svoji energetickou firmu.

Stát prý zasanuje drahou elektřinu přes svoji energetickou firmu.

Date:

Nenechte si ujít

Co změnila inflace na očekávaných tržbách e-shopů? Víme, do čeho nejvíce investují

Udržet si zákazníka i pro budoucí nákupy pomáhá podle...

Známe ceny levnějších a úspornějších procesorů AMD Ryzen

Začátkem ledna má výrobce uvést trio nových čipů pro...

Google chce naučit umělou inteligenci číst recepty od lékaře

Zatím neznámo, kdy by se taková AI mohla dostat...

Amazon se dohodl s EU na používání údajů, vyhne se pokutě

Dohoda se vztahuje pouze na obchodní praktiky Amazonu v...

Hyundai Kona se odvážného designu nevzdá, SUV dostane futuristickou tvář

Druhá generace vozu bude opět dostupná ve spalovacích verzích,...
- Komerční sdělení -časopis

Není jasné, odkud vezme SZP na nákup drahé elektřiny peníze.

Ministerstvo hospodářství chce vyřešit nejistotu kolem cen elektřiny pro domácnosti příští rok nouzovým způsobem, který nemá být závislý na podepsání dohody se Slovenskými elektrárnami.

Platit má ale pouze dočasně, během prvních tří měsíců, píše Deník E. Detaily má šéf resortu Karel Hirman prezentovat zítra.

Připomeňme, že ještě v únoru podepsal stát s majoritním akcionářem Slovenských elektráren, společností Slovak Power Holding, memorandum o mimořádných opatřeních k eliminaci dopadu nárůstu cen elektrické energie na vybrané skupiny odběratelů. Ke zformalizování memoranda do smlouvy však dosud nedošlo.

Draho koupí, levně prodají
Elektřinu za „přijatelné“ ceny by měl v úvodu roku zajistit pro jednotlivé energetické distributory Slovenský plynárenský průmysl.

Otázkou ale je, z jakých finančních zdrojů bude na ni brát peníze – protože ji nezíská od Slovenských elektráren za předpokládanou cenu, ale bude ji muset nakupovat za tržní ceny.

Energetická firma měla podle předběžné dohody se státem prodat elektřinu v letech 2023 a 2024 pro domácnosti a zranitelné odběratele, které určí stát, za 61,2077 eura za megawatthodinu v úhrnném množství 6,15 terawatthodiny v průběhu roku.

Pokud nebude běžet třetí blok elektrárny Mochovce, množství elektřiny se sníží o 0,03 terawatthodiny za každý měsíc, za který nebyl nový jaderný zdroj v provozu. V úvodu prosince Slovenské elektrárny informovaly, že první přifázování a připojení na síť je naplánováno zhruba na polovinu ledna.

Pro srovnání, roční kontrakt na elektřinu v Německu byl 19. prosince na úrovni skoro 290 eur za megawatthodinu, ukazuje stránka Kurzy.cz. Na slovenském krátkodobém trhu OKTE (Organizátor krátkodobého trhu s elektřinou) se aktuální cena nachází nad 220 eury za megawatthodinu.

Stát slíbil, že nezvýší finanční zatížení
Stát se na druhé straně akcionáři Slovenských elektráren zavázal, že stáhne návrh zákona z takzvaného nadměrného zisku při obchodování s elektřinou vyráběnou z jádra, jejímž přijetím by hrozil konkurz Slovenských elektráren.

Ministerstvo financí a ministerstvo hospodářství také deklarovaly, že v letech 2022 až 2025 nebudou vyvíjet iniciativu směřující k zavedení, zvýšení nebo zpřísnění jakékoli nové daně, odvodu, poplatku, specifické platby nebo regulace, která by mohla finančně ohrozit Slovenské elektrárny.

Důvodem nezpečetění podmínek dodávky elektřiny za fixní cenu má být zájem ministerstva financí elektřiny zdanit, uvedl dnes poslanec Karol Galek. Připomeňme, že poslanci začátkem prosince schválili novelu zákona o energetice, která zavádí právě odvod z nadměrných příjmů.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek