Zatím neznámo, kdy by se taková AI mohla dostat do praxe.
Google také vylepšuje svoji umělou inteligenci.
Našel jí nové využití: čtení a překlad lékařských receptů.
AI v rukopisu najde názvy léků, které má pacient užívat.
O jejich vydání však umělá inteligence nebude rozhodovat sama, kontrolovat ji bude člověk.
Společnost Google se pochlubila vlastními snahami v oblasti vývoje umělé inteligence. Jejím cílem je konkrétně s pomocí AI vytvořit nástroj pro rozpoznávání a interpretaci lékařského rukopisu. Tématu se věnoval web TechCrunch.
Představa společnosti je taková, že uživatel svůj recept na léky (nebo jiný dokument od lékaře) vyfotografuje a nahraje do služby jako sken. Umělá inteligence následně obrázek zpracuje, vyznačí na něm jednotlivé názvy léků a přepíše je tištěným písmem na obrazovce zařízení.
Podle všeho tak nebude cílem AI doslovně přepsat celý text, ale jen v něm identifikovat jednotlivé medikamenty. Primárním úkolem tak má být pomoc lékárníkům a jiným zaměstnancům ve zdravotnictví při výkonu jejich povolání. Firma ujišťuje, že umělá inteligence nebude sama a bez dohledu rozhodovat o tom, jaké léky pacient dostane – vždy ji bude kontrolovat člověk.
Dodejme však, že Google zatím funkci oficiálně nespouští. Aktuálně má mít umělá inteligence vycvičená pro tento účel podobu pouze výzkumného prototypu, přičemž neznámo, kdy by mohla být připravena k využití v praxi. Navíc firma o novince mluvila na konferenci v Indii, přičemž k případným omezením v závislosti na lokalitě nebo jazyku se nevyjádřila.